В ЄВРОПІ СТВОРИЛИ ПЛАТФОРМУ “ALERRT: AUTISM ON THE LINE!” З НАВЧАННЯ ФАХІВЦІВ СЛУЖБ ШВИДКОГО РЕАГУВАННЯ ДОПОМАГАТИ ЛЮДЯМ З АУТИЗМОМ

В Європі запрацював унікальний проєкт “ALERRT: Autism on the line!” з навчання фахівців служб швидкого реагування надавати фахову допомогу людям з аутизмом, враховуючи наявність діагнозу та особливості РАС. Проєкт покликаний надати знання та навички фахівцям служб швидкого реагування країн Європи на предмет розпізнання, взаємодії та адекватної невідкладної допомоги людям з аутизмом у надзвичайних ситуаціях. 

 

Служби швидкого реагування – невідкладна допомога, поліція, пожежники, фахівці з надзвичайних ситуацій тощо – найважливіший сервіс соціальної безпеки населення будь-якої країни. Проте більшість цих послуг орієнтована на взаємодію та надання допомоги в першу чергу нормотиповим пацієнтам чи постраждалим. Персонал служб швидкого реагування діє за протоколами допомоги людям без ментальних порушень, і не має інструментів взаємодії з людьми, наприклад, з аутизмом. 

 

Попри те, що кількість людей з аутизмом з кожним роком збільшується (внаслідок покращення методів діагностування), розмову про необхідність створення інклюзивних умов в рамках служб швидкого реагування європейськими фахівцями розпочато лише зараз. 

Україна поки що долучається до знайомства з новітніми знаннями у цій сфері на базі європейського досвіду, а саме – розповсюдження інформації про міжнародний проєкт “ALERRT: Autism on the Line!”. Тож ГО “Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму “Дитина з майбутнім” радо ділиться з фахівцями та всіма дотичними до проблем аутизму новітніми знаннями.

 

Програма навчання

У пілотному проєкті “ALERRT: Autism on the line!” взяли участь 30 людей – 18 тренерів проєкту та 12 учасників – представників екстрених служб. Навчання проходило за програмою, яка включає наступні розділи:

  • розуміння та розпізнання аутизму;
  • спілкування та соціальна взаємодія людей з аутизмом;
  • сенсорна обробка, сприйняття та пізнання у людей з аутизмом;
  • тривожність та аутизм;
  • розпізнання та підтримка людей з аутизмом у надзвичайних ситуаціях;
  • зухвала поведінка.

Навчання учасників відбувалось освоєнням матеріалу за спеціально розробленою представниками “ALERRT: Autism on the line!” онлайн платформою з практичним мануалом знань та тренінгами, які цього разу проходили в Італії та на Кіпрі. 

 

Українське питання

 

На жаль, досвіду надання екстреної допомоги в Україні саме особам з ментальними порушеннями поки немає. Проте вже зараз ми можемо окреслити коло проблем, з яким стикаються вітчизняні служби швидкого реагування у сфері обслуговування людей з ментальними порушеннями. Так, директор ГО “Фонд допомоги дітям з синдромом аутизму “Дитина з майбутнім” Ірина Сергієнко дає наступний перелік питань, над якими громадські активісти планують працювати:

  1. Аутистам важко описати, що з ними не так, особливо, у надзвичайній ситуації. Стрес ускладнює комунікацію з ними, а це конче важливо в таких умовах.
  2. Аутиста неможливо виявити “на око”. Тому навіть якщо рятувальники знають як працювати з аутистами, потрібно спочатку впевнитись, що перед ними справді людина з РАС, а це займає час.
  3. Більшість сервісів невідкладної допомоги не знають про РАС та специфіку роботи з аутистами. 

Досвід проєкту “ALERRT: Autism on the line!” демонструє комплексний підхід до розуміння інклюзивного європейського суспільства, адже головною складовою останнього є доступ до всіх соціальних сервісів на всіх рівнях. Це варто уваги в рамках вітчизняних підходів і інклюзивних здобутків, адже досвід Європи хоч тільки-но починає формуватися у цій сфері, але вже має виняткові результати та приклади для наслідування.

 

 

Докладніше за посиланням: https://cwf.com.ua/v-%d1%94vropi-stvorili-platformu-alerrt-autism-on-the-line-z-navchannya-fahivcziv-sluzhb-shvidkogo-reaguvannya-dopomagati-lyudyam-z-autizmom/

 

Новини з: https://cwf.com.ua/v-%d1%94vropi-stvorili-platformu-alerrt-autism-on-the-line-z-navchannya-fahivcziv-sluzhb-shvidkogo-reaguvannya-dopomagati-lyudyam-z-autizmom/