Рекомендації педагогам щодо роботи із дітьми із синдромом Дауна.
Передусім, безумовно, слід врахувати в роботі з дитиною з синдромом Дауна первинні порушення у структурі дефекту. Вони відображаються на розвитку психіки дитини, ускладнюють його. Проте педагогічні зусилля необхідно спрямувати на вторинні та подальші ускладнення (недорозвиток мислення, мовлення, пам’яті, уваги, сприймання, порушення поведінки, порушення загальної та дрібної моторики), оскільки саме вони підлягають корекційному впливу.
Свою роботу варто планувати опираючись на сильні сторони дитини (потенційний резерв):
(з перших занять дитині потрібно показувати картки із цифрами і предметами та називати їх. І подальше навчання має спиратися на наочні посібники, піктограми (певні знаки/позначення) і жести).
(уважно стежте за своїми діями і словами, адже дитина з синдромом Дауна чудово наслідує дії дорослих і дітей. Якщо потрібно сформувати певну навичку, просто на власному прикладі демонструйте правильний порядок дій. Але враховуйте, що повторювати дії доведеться неодноразово, адже ця дитина не відразу все запам’ятовує).
(тому варто в ІПР зазначати конкретні цілі, яких може досягнути дитина. Слід навчити дитину вітатися, прощатися з людьми, висловлювати свої прохання. Ефективним підкріпленням стане демонстрація дії жестами).
(діти люблять співати і танцювати, виступати на сцені, навіть писати вірші. Тому варто для їх розвитку використовувати арт-терапію – малювання, ліплення з пластеліну й глини, розпис по дереву та інші технології розвитку творчої діяльності).
(є багато людей з синдромом Дауна, які досягли значних результатів з плавання, гімнастики та бігу. Такі діти починають свій шлях у спорті з використання звичайних вправ на заняттях з фізкультури).
(ці навички допомогають їм у здобуванні майбутньої професії).
(вони надзвичайно емоційні, дуже тонко відчувають оточуючих, здатні до співпереживання. Тому подання будь якого матеріалу має бути емоційно-насичений).
У роботі з дітьми з синдромом Дауна можна використовувати:
Інформація з: https://irc-netushyn.miskrada.org.ua/news/15-51-01-06-10-2021/